“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Anaokulları Kaç Öğrencide Kara Geçer

06 Haziran 2016 - 15:56

Anaokulları Kaç Öğrenciden Sonra Kara Geçer ?

 

Anaokulları kaç öğrenciden sonra kara geçer? Anaokulu açmak isteyenlerin en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Peki neden bu soru ? Çünkü anaokulu ya da kreş açmak isteyenlerin hedefine nasıl gideceğinin göstergesidir. Tümden gelim mi yoksa tüme varım mı?  Anaokulları kaç öğrenciden sonra kara geçer sorusunun cevabı aynı zamanda yapılacak işin büyüklüğünü ya da küçüklüğünü ortaya çıkaracaktır.

Bu günlerde çok yoğun duyduğumuz bir soru cümlesidir. Bir çok kişi tarafımızı arayarak böyle bir durumu sorgulamaktadırlar. Dikkat ettiğimiz bir husus ise dönem dönem bu tarz sorular sormaları. Gerek telefonla arayarak gerekse mail ortamından ya da sosyal mecralardan ulaşmaktalar. Okul Danışmanlığı Hizmetleri olarak bize düşen doğru bilinen yanlışları düzeltmek oluyor. Çok Detaya girmeden basit bir dil ile anlatmaya çalışalım.

Anaokulu açmak isteyen bir çok kimse ilk olarak bu hesaplamaları yapmayabilirler. Ama soru başlı başına ucu açık. Kesin bir cevap veremezsiniz. Ama yine de anaokulu açmak isteyenler için bu soruyu cevaplayalım. Belki faydamız dokunur.

Öncelikle anaokulu açma işi ticari bir faaliyettir. Her ticari faaliyette olduğu gibi, anaokullarında da kar elde etmek işin önemli parçalarından biridir. Biz çalışmalarımıza başlamadan önce süreci gözden geçiririz bir işletmenin karını ya da zararını hesaplayabilmek için elinizde çeşitli verilerin olması gerekmektedir ki biz bile bu noktada çok radikal davranıyoruz. Düz mantık olarak hareket etmekten ziyade enine boyuna düşünüyoruz. Çünkü danışmanlığını yaptığımız anaokullarının öğrenci probleminin olmaması gerekiyor. Bu iş sadece prosedür takip etmekle değil sistemi doğru kurgulamaktan geçiyor. Bizim tekniklerimize ulaşabilen  kimse olmadı ki bizi tercih eden bir çok müşterimizin memnuniyetini ciddi bir şekilde görüyoruz.

Konumuza dönecek olursak bir işletmenin kar elde edebilmesi için öncelikle yatırım miktarını geri kazanmış olması gerekecektir. Bunun anlamı ise şudur. Eğer siz yaptığınız ya da açacağınız bir anaokulunun kara geçebilmesini düşünüyorsanız, bu iş için harcadığınız bütçenin geri dönmesini beklemek zorundasınız. Tercihlerinizin sizi tercih listesine koyacağını unutmadan hareket etmeniz en basit açıklamayla 150,000 TL tutarındaki yatırımınızın, açılıştan itibaren ne kadar sürede size döneceğini de hesaplamak zorundasınız. Aylık 10,000 TL kazansam, 15 ay da bu rakamı toplarım. Peki aylık 10,000 TL kazanabilecek ortamı nasıl sağladınız?

Bu durumda sizin kazanç beklentiniz ile gerçeklerin birbirini tamamlamadığı durumlarda ne yapacaksınız?

Siz bir ay sonra bu işten kazanç sağlayacağım diye düşünürseniz yanılırsınız. Biraz önce bahsettiğimiz gibi tercihleriniz sizi ya tercih sebebi yapar yada yatırdığınız bütçeyi de kaybedebilirsiniz.

Burada anaokulu açmak isteyenler için söylememiz gereken husus şudur ki, şu kadar çocuktan sonra para kazanırız mantığından uzak durmaları. Çünkü böyle bir hesaplama işletme boyutuna geçmeden yapılamaz. Kira giderleriniz, personel giderlerini, faturalarınız, muhasebesel giderlerinizin her bir kalemi sizin maliyetinizi artıran kalemlerdir. Birim maliyete indirgemeniz gerekmektedir. Yani toplam gider / öğrenci sayısı sizin birim maliyetinizdir. Aslında buradan bakacak olursak her çocuğun size bir maliyeti var. O nedenle toplam sayı sizi yanıltabilir.

Anaokulları kaç öğrenciden sonra kara geçerler sorusunun net cevabı olmamakla birlikte detay fazladır. Biz Okul Danışmanlığı hizmetleri olarak sadece bilgilendirme yapmak istedik. Doğru bilinen yanlışları düzeltelim. Biz etik davranmak zorundayız. O yüzden yatırımınız size geri dönmeden kar ya da zarardan bahsetmek doğru değildir.

Saygılarımızla

Benzer İçerikler
  • Anaokulu Açmak Karlı mı?
  • Anaokulu Açmak Karlı mı ? Bu sorunun cevabını hemen hemen herkes merak etmektedir. Büyük hayallerle ya da ufaktan başlayıp büyüyeyim ...
  • Neden Anaokulu Açmak İstiyoruz?
  • Neden Anaokulu Açmak İstiyoruz? Yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde her 10 kişiden 7 si aynı durumu anlatıyor. Çocuğum için bir ...
  • Rekabeti Yüksek Anaokulu Açmak mı ?
  • Rekabeti Yüksek Kaliteli Anaokulu Açmak mı İstiyorsunuz? Günlük ihtiyaçlarımızı karşılamak için çalışmak zorundayız. Çalışmak, ...