“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Anaokulu Açma Fikri Bir Aydınlanma ile Başlar

10 Ekim 2015 - 10:34

Anaokulu Açma Fikri bir Aydınlanma İle Başlar

 

 

Bazen içinde bulunduğumuz durumların farkında olmayız. Bunun sebebi ise farkındalıklarımızdır. Almış olduğumuz eğitim, sosyal yaşantımız, iş yaşantımız ve ilgi alanlarımızla farklı bireyleriz. Farklı olmak hayata bakış açımızı kendimize göre yorumlamamıza neden olur. Ne zaman ki bir durumla karşı karşıya kaldık o zaman o durum ile ilgili olarak çeşitli araştırmalar yapar ve öğreniriz. Öğrendikten sonra ise bilgi ve deneyimlerimizi geliştiririz. 

Yıllar önce bir eğitim sırasında öğrendiğim mükemmel bir söz vardı. 

“Ben sana bir elma versem, sen bana bir elma versen, bende bir elma, sende bir elma olur

Ben sana bir bilgi versem, sen bana bir bilgi versen, bende iki BİLGİ, sende iki BİLGİ olur” (KONFİÇYUS)

Evet Konfiçyüs çok güzel söylemiş. bilgi paylaşıldığında çoğalır ve değerlidir. O yüzden yazılarımıza bir sansür koymadan yayınlıyoruz. Ne kadar çok insana ulaşırsa o kadar insan bilgilenmiş olur. Sadece blog sitemizde bu güne kadar 20den fazla yazı yazmışız ve bu yazılar 130,000 üzerinde görüntülenmiş. Bir bilgi o kadar kişiye ulaşmış ve yararlı olmuş. Şimdi o nadir yazılardan bir tanesini okuyorsunuz.

 

Danışmanlık yaptığımız süreçlerde anaokulu açmak isteyen kişi ve kurumları çok iyi bir şekilde dinleriz. Neden anaokulu açmak istediklerini sorarız ve bu amaca nasıl gidecekleri konusunda bilgiler ediniriz ve ardından yapılacak olan çalışmanın artılarını ve eksilerini değerlendiririz.

 

Bu konuda çoğunluğun ( %80) farklı bir anaokulu oluşturmak istediklerini görüyoruz. Geriye kalan kısım yalnızca bir işim olsun diyenlerdir. 

 

Genel itibarıyla çoğunluk aynı noktalarda buluşmaktadır ve açıklama: 

Benim bir çocuğum var ve onu anaokuluna kayıt ettirmek istedim. Çevremde anaokullarına gittiğimde hiç birinin benim çocuğuma birşeyler vereceğine inanamadım. Çünkü ……………………………………………………………. gibi olmaktadır. 

 

Çünkü yazan kısımdan sonraları bir çok açıklama. Burada görebileceğimiz ve yeni bir anaokulu açma fikri çevrenin yetersizliğini farkettiği andan itibaren başlıyor. ( Belirtmek isterim ki bu işi yapmak isteyen çoğunluğun okul öncesi eğitim sektörü alanında hiç bir tecrübesi yoktur.) Kimi öğretmenleri beğenmiyor, kimisi ilk karşılamayı, kimisi yetersiz görüyor vb.

Aile kendince bir aydınlanma yaşamıştır. Çünkü bildiği doğrular gerçeklerle yıkılmıştır. Öncesinde ailenin zihninde oluşan durum ” çocuk bir yaşa geldikten sonra anaokuluna ya da kreşe verilir. Bakım ve eğitim hizmetleri bu kurumlardan sağlanır.” düşüncesidir. İşin içine girdiği andan itibaren durumu çok net bir şekilde görmekte ve ne kadar yetersiz kalındığını fark etmektedir. 

 

Burada önemli olan iki husus var. Birincisi anaokulu ve kreş sahipleri bu ailenin gördüğünü neden göremiyor. İkincisi ise aile neden kendi çocuğu için anaokulu açmak istiyor. 

Bunların cevaplarını burada vermeyeceğim. İşimiz gereği gidip gördüğümüz bir çok anaokulu ve kreş, anaokulu açmak isteyen ailenin görmüş olduğu durum gibidir ki o yüzden biz bu işin danışmanlığını yapıyoruz. 

 

Anaokulu açmak isteyen kişi durumu çok net bir ifadeyle kavramıştır. Aydınlanmıştır. Bir kibrit gibidir. Ateş yanmış ve ışık saçmaya başlamıştır. Bu kibrit, ateşi bir yere verip ışığın ve ısının devam etmesini sağlamazsa sönecektir. Bir mumu yaktığında amacına ulaşmış olacaktır. O mum diğerlerini yakacak ve daha çok ısı ve ışık ortaya çıkacaktır. Mecazi bir anlatım oldu ama mesajın hedefe ulaştığını düşünüyorum. 

 

O yüzden anaokulu açma fikri bir aydınlanma ile başlar ve aydınlatmayla devam eder. Ne kadar çok kişiye ulaşırsa o kadar çabuk ilerler ve geleceğimiz olan çocukların sağlıklı bir şekilde eğitimlerini almalarını sağlar. 

Anaokulu ve kreş açmak isteyen herkes için söylediğimiz ve söyleyemeye devam edeceğimiz nokta şudur ki önce ne istediğimizi bilelim. Projemize kendimiz inanalım ve peşinden gidelim. İnandıklarımızın peşinden gittiğimizde sonuç kendiliğinden gelecektir. Bundan sonra başarısızlık bir şans olarak kalacaktır. 

 

Çoğumuz herhangi bir sohbet ortamında yeni bir şeyleri öğrendiğimizde sanki gözümüzün önünden bir perde kalkar ve daha net görürüz. Bir örnek vermek gerekirse. Hepimizin bildiği uzay sonsuz bir boşluktur. Dünyanın bu sonsuz boşlukta bir zerre olduğunu anladığımızda aslında hiç birşeyin büyük olmadığını farkediyoruz. Bir bakış açısıdır bu kişiye göre değişebilir. Ya da aslında bildiğimiz bir doğrunun doğru olmadığını anladığımız zamanlarda hissettiğimiz duygu gibidir aydınlanmak.

 

Yanlış anlaşılmalara mahal vermemek adına işini çok iyi yapan anaokulu ve kreşlerimizi tenzih ederiz. Biz sadece gördüklerimizi ve deneyimlerimizi paylaşıyoruz. 

Benzer İçerikler
  • Kreş Açma Prosedürleri Nelerdir?
  • KREŞ AÇMA PROSEDÜRLERİ NELERDİR? Kreş açma prosedürleri kreş açma niyetinde olan insanların aklına gelen ilk sorulardandır. Hem ...
  • Kreş Açarken Devlet Desteği
  • KREŞ AÇARKEN DEVLET DESTEĞİ Ülkemizde eğitim sektörüne yatırım ve destekler artarak devam etmektedir. Bu destek eğitim kurumuna her ...
  • Kimler Kreş Açabilir?
  • KİMLER KREŞ AÇABİLİR?   Türkiye’de kreş açmak için birkaç nitelik dışında herhangi özel bir formasyon aranmamaktadır. Yani ...