“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Anaokulu Açmadan Önce

06 Haziran 2014 - 09:48

Anaokulu ve Kreş açmayı düşünenler için dikkat etmeleri gereken bir çok husus bulunmakla birlikte uygulamada başarılı olmanın anahtarlarını iyi belirlemek gerekir. Burada önemli olan husus, açmayı düşündüğünüz anaokulu ya da kreşin özellikleridir. Önce bir plan yapıp bu plana sadık kalarak okulu inşa etmek hepsinden önemlidir.

Bu yazımızı karşılaştığımız sorunlardan dolayı yazma kararı aldım. Neden mi ?

İlk heyecanlarımızı yaşarken okulumuzu en az masraf ile açma taraftarıyızdır. Lakin kısmayı düşündüğümüz masraflarımızın okulumuzun görselliğinden ve doluluğundan kısmak olduğunu bilmek gerekiyor. En az maliyetle açılan anaokullarının bir çoğunda dikkat ettiğim noktalardan bir tanesi sınıfların göze ve uygulamaya hitap etmemesi durumudur. Milli Eğitim Bakanlığının Standartlar yönergesinde yer alan hususlar, anaokulu veya kreş açacaklar için bir külfet oluşturmaktadır. Lakin en iyi eğitimin verilebilmesi için standartlara sahip olmak gerekmektedir.

Herşeyden önce anaokulumuzun veya kreşimizin olmazsa olmazları vardır. Sizin adınıza bu olmazsa olmazları hazırlayan kim olursa olsun ( danışmanlık aldığınız firma) sizin okulunuzun standartlara yönelik uygun olmasını sağlamaktadır. Fakat, toplamda fiyat yüksek çıkabilmektedir. Herkes okulunun en iyi olmasını ister bunda kimsenin bir şüphesi yoktur ancak uygulamada sıkıntıların çıkmaması için herşeyin eksiksiz olması gerekmektedir.

Şimdi bunları örnekleyelim,

Bir anaokulunda bulunan uyku odası için ahşap kampet alacaksınız. Uyku odanız 15 kapasiteli olsun. Bu kampetlerin fiyatı plastik kampetlerden daha pahalıdır. siz göstermelik olsun diye 5 ahşap, 10 plastik kampet almak istiyorsunuz. Bu durumda hangi çocuk ahşap kampette yatacak hangileri plastik kampette yatmak isteyecek. Bu soruyu biraz daha açalım. Siz hangi kampette yatmak istersiniz?

Bir diğer örneğimizi verelim.

Bir sınıfta bir dolap grubuna ihtiyacınız var. Herşeyinizi muhafaza etmek istiyorsunuz. Ama dolap grubunun fiyatına çekmeceli dolaptan 5 tane alınabiliyor ve siz yönünüzü bu tarafa doğru çeviriyorsunuz ve çekmeceli dolap alıyorsunuz. Kayıt dönemlerinde aileler bir çok okulla görüşürler ve içlerinden kendilerine göre en iyi olanı seçerler. Bir başka anaokulunda çok güzel bir dolap grubu bulunmakta ve herşey muazzam tasarlanmış. Şimdi sizin anaokulunuzun tercih sebebi olma olasılığı bu durumda nedir. Siz olsanız hangi okula gidersiniz?

Bir örnek daha verelim,

Her gün arabayla önünden geçtiğiniz bir okulun bahçesinde çok güzel bir oyun alanı ya da aktivite merkezi bulunmakta ve sizin açmayı düşündüğünüz anaokulunuz için böyle bir oyun alanınız yok ya da daha uygun fiyata oluşturduğunuz tahteravalliniz ve zıp zıplarınız var. Şimdi siz bir çocuk olsanız hangi okula gitmek istersiniz?

Buraya kadar bir kaç noktadan bahsetmiş olduk. Yeni bir anaokulu açacaksınız ve nasıl bir okul kuracağınızı, ne kadar maliyetle kuracağınızı elbetteki düşüneceksiniz. Lakin unutmamak gerekir ki, eğer şartlarınızı iyi sağlayamamışsanız başlangıçta yaptığınız kısıtlamalarınızın ilerleyen dönemlerde de öğrenci kısıtlaması olarak size döneceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Önemli olan her şeyi almak değil, sadece ihtiyaçları almaktır.

Kendinizi bir veli olarak görmeli, bir çocuğun gözünden de okulunuzu tasarlamalısınız. Çünkü kayıt esnasında bunlar sizin en önemli silahlarınız olacaktır.

Bir çok malzemeden tasarruf etmek kayıt döneminde ve ilerleyen dönemlerde okulunuzun tercih sebebi olurken aynı kısıtlamalara takılması şeklinde karşınıza çıkacaktır.

Sözün özü olarak olayın ikinci boyutundan da bakmak önemlidir. Çünkü bu boyut konusu ne olursa olsun özel bir anaokulu açan herkesin, bir ticari amacı vardır. Ticaret yapıyorsanız işletmenizin sürekliliğini sağlamanız en önemli hususlardan birisidir. Bu anlamda tercihte hedef olmak, gelirinizi artıracağı gibi çok kısa sürede büyümenizi sağlayacaktır.

Anaokulu ve kreş açarken çevrenizde bulunan kreşleri ve anaokullarını incelemeniz yararınıza olacaktır. Bölgesel olarak eksiklikleri bilirseniz açmayı düşündüğünüz anaokulunuzun çıtasını da o oranda artırırsınız. Sizin farklı olmanız anaokulunuzun da farklı olması anlamına gelmektedir. Şöyle düşünün, alışverişlerinizi nereden yapıyorsunuz. Sürekli alışveriş yaptığınız yeri neden tercih ettiniz? Çevrenizde onlarca alışveriş merkezi var ve neden siz sadece kendi tercihiniz olan yere gidiyorsunuz?

Aslında mantık hep aynı, hizmette farklılık yaratmak. Sizde farklılık yarattığınız takdirde rakiplerinizden bir adım önde olacaksınızdır. Ama eğer sizde sıradan bir okul görünümüne girecekseniz o zaman diğerlerinden bir farkınız kalmayacak demektir. Günümüzde hizmet farkıyla önde olan bir çok anaokulu bulunmaktadır. Sizce neden onlar en iyisi…

Umarım bu yazımız sizlere biraz olsun faydalı olmuştur.

Okul Danışmanlığı Hizmetleri

Benzer İçerikler
  • Anaokulu Açmak Karlı mı?
  • Anaokulu Açmak Karlı mı ? Bu sorunun cevabını hemen hemen herkes merak etmektedir. Büyük hayallerle ya da ufaktan başlayıp büyüyeyim ...
  • Neden Anaokulu Açmak İstiyoruz?
  • Neden Anaokulu Açmak İstiyoruz? Yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde her 10 kişiden 7 si aynı durumu anlatıyor. Çocuğum için bir ...