“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Neden Anaokulu Açmak İstiyoruz?

05 Mayıs 2016 - 11:31

Neden Anaokulu Açmak İstiyoruz?

Yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde her 10 kişiden 7 si aynı durumu anlatıyor. Çocuğum için bir kreş arıyordum ama baktım ki hiç biri bizim isteklerimizi karşılamıyor. O nedenle ben açayım istedim. Bu bir kaçış mı yoksa sektörün yaratmış olduğu bir açığı kapatmak mı bilinmez ama çıkarılabilecek çok sonuç var. Bu noktalara girmeden anaokulu açmak için gerekli olan yapıya değinelim.

Öncelikle anaokulu açma fikriyle bize gelmiş danışanlarımızla ilk yaptığımı görüşmeler göstermektedir ki, amaç yalnızca anaokulu açmaktır. İşin detayına girdiğimizde ise doğru olarak bilinen yanlışları görürürüz. Sonrasında ise bu işe girme noktasında yapılacak çalışmaları belirleriz. Bu noktaya geldiğimizde danışanlarımızdan duyduğumuz söz ise ” bizim bildiklerimizin geçerliliği olmadığını anladık”

Bir algı operasyonu yapmıyoruz ama gerçekleri masaya yatırıyoruz. Eş dost akraba ve internetten araştırmalar, aklınıza ne gelirse bilgi alınabilecek her yere gitmiş oluyorlar. Bu durum kafa karışıklığından başka bir işe yaramıyor. Böyle bir düşünce karışıklığı olan kişinin önünde iki ihtimal var. Ya herkese kulak tıkayıp yapacak ya da kafa karışıklığı geçene kadar ara verecek.

Bize göre anaokulu açmak için bir çok sebep vardır. Bunların en başında duyarlı bireylerin yetişmesini sağlamak, eğitimin temeli olarak gördüğümüz okul öncesi eğitim kurumlarının kalitesinin artırılması, eğitim seviyelerinin üst düzeye çekilmesi, özgüveni yüksek, araştırmacı, disiplinli bireylerin yetiştirilmesi vb.

Tabi bu hususlar bir yere kadardır. Özel anaokulu açmak aynı zamanda ticari bir işletme açmakla aynı anlamı taşır. Bu vesileyle özel anaokulu açmak için bir kar amacı da güdülmektedir. İşini çok iyi yapan anaokulu ve gündüz bakımevlerini tenzih ediyoruz çünkü okul öncesi eğitim alanında bulunan bir çok kurumun ilk amacı kar marjı olmaktadır. İşletmenin devamlılığının sağlanması adına bir çok yönde tasarruf ettiklerini iddia eden işletmeler mevcuttur. Yemekten tasarruf yapanlardan tutun da personelden tasarruf yapanlara kadar bir çok alanda kalitenin düşürüldüğüne şahit olduk diyebiliriz.

Anaokulu açmak ticari bir faaliyettir. Bu nedenle neden anaokulu açmak istiyoruz sorusunun cevabı da burada saklıdır. Çünkü bu işten kazanç sağlamak istiyoruz. Bundan sonraki her amaç işletmenin kalitesini ortaya koyan unsurlardır. Yapılacak yatırımın minimum 100,000 TL üzerinde olacağını düşünürsek bu haklı bir istek olacaktır. Kimse durduk yere bu maliyetlere katlanmaz. Bu rakamların altında açmak isteyenlere tavsiyemiz ise öncelikli olarak fizibilite çalışmalarını yapsınlar ve sonrasında karar versinler.

Anaokulu açmak için yeterli sermayem var diyebilirsiniz ama eğer doğru hamleleri yapmamışsanız yaptığınız yatırımın zarara dönüşmesi muhtemeldir.

Benzer İçerikler
  • Anaokulu Açmak Karlı mı?
  • Anaokulu Açmak Karlı mı ? Bu sorunun cevabını hemen hemen herkes merak etmektedir. Büyük hayallerle ya da ufaktan başlayıp büyüyeyim ...
  • Rekabeti Yüksek Anaokulu Açmak mı ?
  • Rekabeti Yüksek Kaliteli Anaokulu Açmak mı İstiyorsunuz? Günlük ihtiyaçlarımızı karşılamak için çalışmak zorundayız. Çalışmak, ...