“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Anaokulu Açmak Karlı mı?

05 Mayıs 2016 - 08:48

Anaokulu Açmak Karlı mı ?

Bu sorunun cevabını hemen hemen herkes merak etmektedir. Büyük hayallerle ya da ufaktan başlayıp büyüyeyim diye başlayan ve bir çok kez hüsranla sonuçlanan bir ticari faaliyettir anaokulu açmak. Kiminin çocuğunu gönderdiği fakat memnun kalmadığı ve bu nedenle madem onlar bunu yapamıyor ben yaparım mantığıyla açılıyor bir çok kreş ve anaokulu. Tabi durum böyle olunca okul öncesi eğitimin kalitesi artıyor mu eksiliyor mu bu da ayrı bir konu.

 

Son bir kaç yılda yapmış olduğumuz danışmanlık hizmetlerinde fizibilite çalışmaları sırasında karşılaşıyoruz bu durumlarla. Müşterimiz yapmak istediği ama yeterliliklerini gözden geçirdiğinde bu işin hiçte dışarıdan bakıldığı gibi olmadığını anlıyor. Sonrası malum fikir aşamasında rafa kalkıyor projeler. İşimiz gereği tüm tabloyu gerçekliğiyle ortaya koyuyoruz. Fakat tüm bunlara rağmen yine de anaokulu açmak için ısrar eden kurucularımız oluyor. Sonrasında yine bizimle iletişim halinde bu işi nasıl yapacağız kısmına geliyor. Bu aşamadan sonra mecburen devir etmek zorunda kalıyor ki yatırımının bir kısmını kurtarsın.

 

Dışarıdan bakıldığında anaokulu ve kreşler çok karlı iş. Bunun sebebi ise ticareti fazla bilememekten… Basit bir hesap yapıyoruz 30 çocuk olsa 500 TL’den alsam 15,000 Lira para. Çok iyi. Kim kazanıyor bu devirde bu parayı. Ben yaparım bu işi. Ama bu işin bir de gider boyutu var. Gelenin hepsini kar olarak görmek işletmeyi içinden çıkılmaz bir hale sürüklüyor ve kar yerine zarar etmeye başlıyor.

 

Anaokulu açmak karlı bir iş mi tartışılır ama bize göre bunun kriterleri var. Bu kriterleri yerine getirdiğinizde karlı bir iş haline dönüşüyor ve kurucu da bu işten ciddi keyif alıyor. Kazandığını gördüğünde daha ciddi yatırımlar içine girebiliyor ve farkını her anlamda ortaya koyuyor.

 

Gelelim diğer hususlara, eğer işi bilmiyorsanız mutlaka araştırmanızı iyi yapmanız gerekir. Aksi halde sizin açacağınız anaokulu ya da kreşin diğerlerinden bir farkı kalmayacak rekabet ortamında çok zayıf kalacaksınız. İşte bu noktada kalite çemberinizi artırmanız gerekmektedir. Eğer doğru başlangıcı yapamamışsanız istediğiniz kadar kalitenizi yükseltin yine işe yaramayacaktır.

Küçük bir yer açıp büyürüz mantığı ile anaokulu ya da kreş açmak istiyorsanız bu en başta kaybettiğinizin göstergesidir. Çünkü anaokulu ve kreşler için bu durum çok geçerli değildir. O yüzden sağlam bir proje kurgunuzun olması gerekecektir. Bu kurgu için ise sistemi biraz bilmeniz gerekmektedir.

 

Anaokulu ve kreşlerde başarıya etki eden o kadar çok nokta var ki ve bunların neredeyse tamamı bütçeniz ile doğru orantılı. Anaokulu açıp kazanan işletmem olsun diyorsanız yatırımınızın da o oranda yüksek olması gerekecektir. Mali sorunları olmayan işletmeler kendilerini geliştirme noktasında ciddi adımlar atarlar. Eğer borçlanarak işletme açacaksanız o zaman da bu borcu nasıl ödeyeceğim düşüncesi sizi başarılı olmaktan alıkoyacaktır.

Anaokulu açmak karlı mı diye soranlara cevabımız net olacaktır. Sistem doğru kurgulandığında karlı olacaktır. Ama göz ardı ettiğiniz bir çok husus sizi aynı oranda göz ardı edecektir. Bir çocuk gibi düşünüp hareket etmek, eğitim ortamını doğru kurgulamak, yönetim ve personelin doğru seçimi ve eğitim modelinizin sağlamlığı sizin sürdürülebilir bir işletme olmanızı sağlayacaktır. Önemli olan da bu . Anaokulu açmak basit ama, detaylar fazla.

Sonuç Anaokulu açmak karlı mı ? cevap evet

Anaokulu açmak karlı olabilir ama bu pencerenin neresinden baktığınızla doğru orantılı. Anaokulu ve kreş kurulumları konusunda bizimle iletişime geçerek kaliteli anaokulu kurabilirsiniz.

Benzer İçerikler
  • Neden Anaokulu Açmak İstiyoruz?
  • Neden Anaokulu Açmak İstiyoruz? Yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde her 10 kişiden 7 si aynı durumu anlatıyor. Çocuğum için bir ...
  • Rekabeti Yüksek Anaokulu Açmak mı ?
  • Rekabeti Yüksek Kaliteli Anaokulu Açmak mı İstiyorsunuz? Günlük ihtiyaçlarımızı karşılamak için çalışmak zorundayız. Çalışmak, ...