“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Anaokulu Açmak

06 Haziran 2014 - 09:46
Anaokulu ya da kreş açarken dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Her zaman bir işletme açılmadan önce fizibilite çalışmaları yapılmalıdır. Bu çalışmalar sizi doğru sonuca ulaştıracak yer ve mekan seçiminde sizlere yardımcı olacaktır.
 
Anaokulu Açmak ilk başta çok kolay gibi gelebilir. Hemen hemen herkes te anaokulu açabilir. Lakin gözden kaçan bir çok nokta bulunmakla birlikte daha önce bu işi yapmamış iseniz durum çok daha zor haller alabilmektedir. 
 
Anaokulu ya da kreş açmak isteyenlerin en çok sıkıntı çektikleri konu maliyetleri tahmin edememektir. Bunun altında yüzlerce sebep arayabiliriz. Bir işe başlayacağımız zaman çevremizden konu ile alakalı alakasız herkesin fikrini alırız. Kimin doğru kimin yanlış söylediğini tartma şansına sahip değiliz. 
 
Çevremizdekiler kimi iyi niyetiyle kimide art niyetleriyle yönlendirmeler yaparlar ve onlarında tanıdığının tanıdığı mutlaka çıkar. 3 liraya yapabileceğiniz bir işi sırf bu tanıdığın tanıdığı hesabıyla 5 liraya yaptırabilirsiniz. Ufak rakamlar birikerek içinden çıkılmaz hale getirir durumu. Buradan dönüş yok mecburen ek kaynaklar bulmak zorunda kalınacaktır. 
 
Anaokulu açmak, sadece açılış işlemlerinden ibaret değildir. Anaokulu açtıktan sonra karşımıza çıkabilecek her türlü konuda da bilgi sahibi olmayı gerektirmektedir. Açılış işlemlerinden sonra anaokulu işletmesini devam ettirebilmek ve bunlar için çalışmalar yapmak gerekmektedir.
 
Tecrübeyle sabit olunan nokta şudur ki bu güne kadar görüştüğümüz bir çok okul hep aynı dertten muzdarip. Öğrenci sayımız az. Bu bir sorundur fakat bulunduğunuz bölge itibariyle baktığınızda öğrenci sayınızın düşük olmasının altında bir çok sebep yatabilir.
 
Söylemeden geçemeyeceğim fakat şimdiden bilinmesi sanırım şuanda bu yazıyı okuyan sizin bile bakış açınıza destek olacaktır. 
 
Etik olmayan insanların kurmuş oldukları kreşler ya da anaokulları hep aynı sıkıntıyı çekmektedirler. İş  bir etik ister, ahlak ister. Eğer ki dürüst davranmaktan vazgeçecekseniz siz de kaybetmeye mahkum olacaksınız demektir. Anaokulları ve kreşler 0-6 yaş dönemi çocukların gelişimlerinin sağlanması ve okul öncesi eğitiminin tamamlanması için var olan kurumlardır. Bu çocukları kandırmak çok kolaydır fakat aileyi yanıltmak  bir defaya mahsus olabilir. Kötü reklam ve imaj sizi bu gün olmazsa yarın bulacaktır. 
Şeffaf ve ne yaptığını bilen anaokulları ve kreşlere buradan da tebriklerimizi iletiyoruz. 
 
Bu konu çok önemliydi ve burada belirtmek istedik 
 
Kaliteli hizmet anlayışını benimseyen okullarda böyle bir problem yoktur. Çünkü onlar sadece kendi işlerine odaklanmışlar ve ardından işlerini geliştirmek için sürekli bir çaba sarfetmektedirler. Bu çabalar geleceğe yatırım olarak değerlendirilmekte ve bir sonraki yılın bir öncekinden daha iyi seyretmesini sağlayacak adımlardır.
Bir anaokulu ya da kreş açarken nerden başlanmalı sorusu sürekli olarak aklımıza gelir. Bu sorunun cevabını yine kendiniz belirleyeceksiniz.
İlk olarak sormamız gereken soru şu, ” Nasıl bir anaokulu hayal ediyorum?” bu sorunun akabinde oluşturduğunuz anaokulu hayalini bir kağıda dökmek çok daha etkili olacaktır. İyi bir planlamayla önünüze çıkabilecek engelleri şimdiden önlemiş oluruz.
 
Buradan sonrası daha kolay olacaktır. Çünkü tek yapmanız gereken anaokulu açmak için Milli Eğitim Bakanlığından, Kreş ve Gündüz Bakımevi için de Sosyal Hizmetlerden onay almanız gerekmekte. Siz başvurunuzu yaptıktan sonra okul kurulumu için gerekli ihtiyaçlarınızı gidermeye sıra gelecek.
Anaokulu ya da kreş açmanın kısa bir özetini burada sizinle paylaşmak istedik. Umarım yararlı olmuştur.
Detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilir sorularınızı iletebilirsiniz.
Okul Danışmanlığı Hizmetleri
Anaokulu ve Kreş Kurulumu Hizmetleri
Benzer İçerikler
  • Anaokulu Açmak Karlı mı?
  • Anaokulu Açmak Karlı mı ? Bu sorunun cevabını hemen hemen herkes merak etmektedir. Büyük hayallerle ya da ufaktan başlayıp büyüyeyim ...
  • Neden Anaokulu Açmak İstiyoruz?
  • Neden Anaokulu Açmak İstiyoruz? Yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde her 10 kişiden 7 si aynı durumu anlatıyor. Çocuğum için bir ...