“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Anaokulu Kapasitesi Nasıl Olmalıdır?

03 Mart 2016 - 14:37

Anaokulu Kapasitesi

Anaokulu kapasitesi, o anaokulu ya da kreşin toplam kaç öğrenci alabileceğini gösterir. Anaokulu Kapasitesi, sınıfın metrekaresine, yüksekliğine, bahçe alanına, tuvalet sayısına kadar bir çok detaya bağlıdır. İşimiz gereği yapmış olduğumuz danışmanlık ve anaokulu kurulumlarında dikkat ettiğimiz nokta burasıdır. Başlangıçtaki planlarımızı yaparken bir çocuğa düşen minimum alanı ortaya çıkarırken toplam kapasite miktarını değil fiili kapasite miktarının ne olacağı üzerinde duruyoruz. 

 

Anaokulu kapasitesi neden önemlidir? Çünkü kapasite sizin toplayacağınız aidatların sınırının ne olacağını belirler. Yani o anaokulunun gelirlerinin ve giderlerinin ne olacağını belirler. Bu durumda kapasite ne olmalı sorusunun cevabını paylaşıyoruz. 

 

Okul Danışmanlığı Hizmetlerinin çalışmalarında özenle belirttiği bir çocuk için gerekli alan en az 3 metrekare olmalıdır. Ferah ortamların oluşması, çocuğun fiziksel alanının işgal edilmemesi için bu alan mutlak suretle olmalıdır. Sınıf kapasiteleri MEB yönergesinde olan bir çocuk için 1,5 m2 olarak hesaplanmaktadır. 

 

Bir örnekle açıklamak gerekirse A şahsı bir anaokulu açmak istiyor. Kulaktan dolma bilgilerle hareket ederek, küçük bir anaokulum ya da kreşim olsun diyor. Güzel bir düşünce. Yer buluyor gelen kapasite 35 öğrenci. 2 tane sınıfı var. 

 

Kulağa hoş geliyor olabilir. İki sınıf ve uygulamaya bakalım şimdi. 3-6 yaş grubu alacaksınız. Bu talebe göre değişecek ama örneğe dikkat edelim. 

3-4 Yaş grubu

4-5 yaş grubu

5-6 yaş grubu

6+ yaş grubu ( ilköğretime başlamamış ve anaokuluna devam eden grup)

Bu yaş gruplarına göre hareket edersek 2 sınıflı bir yerde bu grupları nasıl paylaştıracağız. herhalde 3-5 ve 5-6 yaş grupları şeklinde olacak. Eğer bu şekilde olursa bu bir okul öncesi eğitim kurumu değil bakım grubudur.

 

Diğer bir konu ise kapasite iki sınıf biri 17 diğeri 18 kapasite.  Aşağı yukarı alanları ise 25 m2 ,27 m2. Bu kadar alanda bir öğretmenin bu sayıyla nasıl eğitim yapacağı ise ayrı bir konudur. bir çocukla geçen zaman sınıfın sayısı kadar azalacaktır. Yani sınıf sayısı ne kadar fazla ise bir çocukla geçen zaman da o kadar az olacaktır. Peki kendine yeterince ilgi verilmediğini anlayan çocukta yaşanacak olan duygu durum nedir? Bu konu pedagogların, çocuk gelişimi uzmanlarının işi gibi dursa da okul öncesi eğitim kurumunda çalışmaya hak kazanmış birinin bunu bilememesi kadar elzem bir durum olamaz. 

 

İdeal olan başlangıçta oluşturduğumuz anaokulu kapasitesi, maksimum olması gereken değil fiili kapasitenin belirlenmesi. Bir sınıfta olması gereken sayı maksimum 12 ve en az 25 metrekare. Bu durum çocuğa olan saygının ve eğitime olan inancın bir ifadesidir. En azından Okul Danışmanlığı Hizmetleri olarak oluşturduğumuz hizmet kalitemiz bu yönde devam etmektedir. 

 

Sonuç olarak anaokulu kapasitesi ne olmalıdır sorusuna cevap bir sınıf olarak maksimum 12 kapasite ve katları şeklinde düşünürsek tam kapasite ile doluluk oranı noktasında problem yaşamamış oluruz. Buradan çıkan diğer bir sonuç ise sınıf sayımızın en az 4 olarak düşünülmesidir.  Bu durumda anaokuluna verilen toplam kapasite miktarı, oluşturduğumuz kapasitenin üzerinde olacaktır.

 

Anaokulu Açmak konusunda diğer yazılarımız için Okul Danışmanlığı resmi blog sayfasına göz atabilirsiniz. 

Anaokulu Kurulumu Blog 

Benzer İçerikler
  • Anaokulu Açmak Karlı mı?
  • Anaokulu Açmak Karlı mı ? Bu sorunun cevabını hemen hemen herkes merak etmektedir. Büyük hayallerle ya da ufaktan başlayıp büyüyeyim ...
  • Neden Anaokulu Açmak İstiyoruz?
  • Neden Anaokulu Açmak İstiyoruz? Yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde her 10 kişiden 7 si aynı durumu anlatıyor. Çocuğum için bir ...
  • Rekabeti Yüksek Anaokulu Açmak mı ?
  • Rekabeti Yüksek Kaliteli Anaokulu Açmak mı İstiyorsunuz? Günlük ihtiyaçlarımızı karşılamak için çalışmak zorundayız. Çalışmak, ...