“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Anaokulu ve Kreş Açmak

03 Mart 2015 - 09:51

Anaokulu veya Kreş açmak için ne yapacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Nereden başlayacağınızı kestiremeyebilirsiniz. Bu durumda yapılması gerekenlerden biri plandır. Bu plan nasıl olmalı diye düşünebilirsiniz. İşte burada yapacağımız planın tamamen açmayı düşündüğünüz anaokulu veya kreşin özelliklerinin neler olacağını tespitle başlayabilirsiniz.

 

Şimdi anaokulu veya kreş açmak için neler yapmamız gerekiyor bunlara bakalım.  İlk önce yapmamız gereken anaokulumuzun nasıl bir işleyişe sahip olması gerektiğidir. Burada anaokulunda yapılacak uygulamaları tespit etmek, kalite politikanız, eğitim anlayışınız, vizyonunuzun belirlenmesi aşamalarıdır. Buradan sonra ise bu uygulamaları nasıl bir mekan üzerinde yapmaya karar vermeniz olacaktır.

Anaokulu veya kreş açarken önemli kriterlerden biri mekan seçimidir. Mekan seçiminin nasıl yapılması gerektiği konusunda tereddütleriniz olacaktır. Hiç anaokulu olmayan bir bölge ilk bakışta avantaj gibi görünse de dezavantajları da olacaktır. Bu nedenden dolayı açmayı planladığınız okulun fiziki kriterlerini de hesaba katarak yola devam etmek mantıklı olacaktır. Kimileri ilk defa anaokulu açacağı için bu tür durumları görmezden gelebilir, olumsuz düşünceye kapılabilir ama burada önemli olan anaokulu açmak değil anaokulunun sürekliliğini sağlamaktır.

 

Her ne olursa olsun bir eğitim yuvası açmak ticari bir amaçtır. Ticari amaçlarınızın bir anda kaybolmaması için adımları sağlam atmakta fayda bulunmaktadır. Burada anaokulu açmak için mekanın nasıl olması gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Çünkü mekanınız sizi yansıtacak ve öğrenci akışının sürekliliğini sağlayacak en önemli unsurdur. Bir çok anaokulu açılmakla birlikte bir o kadar da kapatılan anaokulları vardır. Kimisi daha fazla uğraşamayacağım der ya kapatır ya da devreder. Bu hoş bir durum değildir.

 

Anaokulu açarken içinde bulunduğunuz heyecanlı durum, sizin önünüzü görmenize engel olabilir. Fakat en başta oluşturduğunuz hedeflere odaklanırsanız yıllarca devam eden kaliteli bir eğitim anlayışına sahip, sürekliliğini sağlamış bir anaokulu olabilirsiniz. Çünkü ne yaparsanız yapın siz hayatta olduğunuz müddetçe sürekliliğiniz devam edecektir. Tabi sizinle beraber anaokulunuz da devam edecektir.  Anaokulu açmak için yapılacak diğer bir unsur kullanacağınız ekipmanların tespit edilmesidir. Bu ekipmanları nasıl seçeceğimiz konusunda bilgimiz yoksa en basit şekliyle bir anaokuluna gidip ne var ne yok kontrol edebiliriz ya da internette anaokulları web sitelerini inceleyebiliriz.

 Gelelim asıl meseleye, anaokulu ve kreş açmak isteyenlerin aklında hep aynı soru vardır. “Bir anaokulu açmanın maliyeti ne kadardır?”, “Kreş maliyetleri nedir?”,”Anaokulu açmak için ne kadar sermaye gerekir” gibi soruları cevaplayalım şimdi.  İlk önce ne kadara bir anaokulu açabilirim sorusunun cevabı yine sizdedir. Çünkü yapmaya çalıştığınız eğitim kurumunun maliyeti sizin tasarladığınız anaokulu ile doğrudan orantılıdır. Eğer detaycı biriyseniz maliyetler de detaylı olacaktır. Ama biz yine de minumum ve maksimum fiyatları size verelim ki en azından ne kadar sermaye çıkarmanız konusunda bir bilgi sahibi olabilesiniz.  Bir anaokulunun minumum maliyeti 70,000 Tl den aşağı olmayacaktır. Bu fiyata açabileceğiniz anaokulu çok küçük bir kreştir. Açmayı düşündüğünüz anaokulunun öğrenci sayısına ve özelliklere göre bu fiyatlarda artmalar olacaktır. O yüzden başlangıçta bir plan yapmak maliyetler açısından da önemli olacaktır.  Tüm bunların dışında maliyete etki edecek diğer etmenler de vardır bunlar işleyişle birlikte ortaya çıkacak durumlardır.

Okul Danışmanlığı Hizmetleri

Benzer İçerikler
  • Kreş Açma Maliyeti
  • KREŞ AÇMA MALİYETİ Kreş açmak isteyen ve kafasında proje oluşturan herkesin aklına ilk gelen soru bu işin kaç liraya mal olacağıdır. ...
  • Anaokulu Açmak Karlı mı?
  • Anaokulu Açmak Karlı mı ? Bu sorunun cevabını hemen hemen herkes merak etmektedir. Büyük hayallerle ya da ufaktan başlayıp büyüyeyim ...
  • Neden Anaokulu Açmak İstiyoruz?
  • Neden Anaokulu Açmak İstiyoruz? Yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde her 10 kişiden 7 si aynı durumu anlatıyor. Çocuğum için bir ...