“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Anaokulu ve Kreş İçin Yer Seçimi

07 Temmuz 2014 - 11:30

Anaokulu veya kreş açarken ilk başta yapmamız gereken durumlardan biri de yer seçimidir. Bulunduğumuz yere yakın olsun bizim ulaşımımız da kolay olsun diye düşünülebilir. Evime yakın olsun diye düşünebilirsiniz. Burada önemli olan çevrenizde anaokulu ya da kreş potansiyelinin olmasıdır. Yaşadığınız semtte bir anaokulu açmak istiyor olabilirsiniz ama uygun yer bulamayabilirsiniz. Tabi ümitsizliğe kapılmamanız gerekmektedir. Çünkü bizim mahallemiz olmazsa yan mahalle orada olmazsa onun yanındaki başka bir mahalle olabilir.

 

Dikkat etmemiz gereken nokta eğitim anlayışmızı nasıl yansıtacağımızdır. Genel olarak anaokulları veya kreşlere baktığımız zaman çeşitli alternatiflerin olduğunu görebiliriz. Bazen bir apartman altındaki dükkanların tümünü, bazen bir apartman dairesini, bazen de müstakil bir binanın anaokulu veya kreş olduğunu farketmişizdir. O zaman öncelikle müstakil olması bahçesinin olması birincil seçenek olacaktır. Fakat bu her zaman mümkün olmayabilir. Bulunduğunuz yerdeki yerleşim planı aklınızda tasarladığınız anaokulu yapısına uygun olmayabilir. O zaman bize kalan odaları bol bir mekan seçmek. İşte burada geniş bir alanı kullanmak avantaj olacaktır. Oda sayısının fazla olması dersliklerin artmasına bu da okul kapasitesinin yükselmesine denk gelmektedir. O zaman bu seçeneği oluşturmak için boş bir dükkan bulup buranın iç dizaynını kendimize göre şekillendirmek olacaktır. İçi boş bir dükkanın çok büyük avantajları olacaktır. Tabi gönül ister ki müstakil bir bina olsun. İçi boş olan mekanın en az 500 metrekare olması durumunda kullanım alanı bakımından etkili olacaktır. Çünkü kullanabileceğiniz bir çok alan olabileceği gibi anaokulu ya da kreşiniz ferah bir ortam içerisinde olacaktır. Haliyle okul kapasiteniz de yüksek olacağından size sadece iç dizaynı oluşturmak ve içini doldurmak kalacaktır.

 

Son olarak böyle bir mekan da bulamadık en son çare anaokul veya kreş açmaya uygun olabilecek şartları taşıyabilen diğer alternatifler olacaktır. Açmayı düşündüğünüz anaokulu veya kreşin kapasitesine denk gelebilecek şekilde bir mekan bulunamaması durumunda yanyana iki ya da daha fazla daireyi kullanım alanı olarak kullanmak mantıklı olacaktır. İçeride yapabileceğiniz değişikliklerle tamamen bir okul görünümüne kavuşabilir ve okulunuza da merhaba diyebilirsiniz. Bütün bunların tamam olduğu noktada geriye kalan sadece çevresel faktörlerin anaokulunuz ya da kreşiniz için uygun olup olmadığıdır. Şartları değerlendirmek bulunduğunuz yerdeki çocuk sayısını, hatta gerekiyorsa bir kamuoyu araştırması yaparak çevredeki insanların beklentilerini araştırarak o konsepte uygun halkın istediği örnek okulu açmanızda mükemmel derecede yarar sağlayacaktır. Tabi bu işler biraz masraflı olacaktır ama en azından önünüzü görerek hareket edebileceksiniz. Bu durumda rakiplerinizden bir adım öne geçmek için ilk ve en sağlam hamleyi yapmış olacaksınız. Eğer bu tür bir araştırma yapamıyorsanız o zaman sizin işinizi kolaylaştıracak başka alternatifler üretmek mantıklı olacaktır. Ama burada önemli olan husus okulu açmak değil devamını sağlayabilmektir. Şimdiden açılacak tüm okullarımıza hayırlı olsun diyoruz.

Benzer İçerikler
  • Kreş Binası ve Yerinin Özellikleri
  • Kreş açmak istediğimiz yerin nerede ve hangi özelliklere sahip olması gerektiğini yine yönergemize bakarak yanıtlayalım. Kuruluş binası ...