“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Anaokulu ve Kreş Maliyetleri

04 Nisan 2015 - 13:10

Anaokulu ve kreş maliyetleri, en çok merak edilen en çabuk istismar edilen alandır. Bu bağlamda baktığımızda çalışmalarımızda tüm süreci yönetmenin getirmiş olduğu bilgi ve tecrübeyle bilinen maliyetlerin dışında maliyetler olacağını herşeyin tek bir maliyetinin olmayacağı ve çok çeşitli rakamlarla karşılaşabileceğinizi söyleyebiliriz.

Anaokulu ve kreş açanların, herşeyi bir kenara bırakıp önce maliyet araştırmalarından ziyade, kaliteli bir eğitim kurumunu nasıl yapabilirim düşüncesine sahip olmaları, yapacakları yatırımın karlı hale dönüşmesi için önemli bir dönemeçtir.

Maliyetleri etkileyen bir çok husus bulunmaktadır. Örneğin kiralayacağınız yerin özellikleri sizin karşınıza ciddi bir maliyet çıkarabilir. Bu durumda başlangıçta oluşturduğunuz bütçe ile karşılaştığınız bütçe arasında ciddi farklar çıkacaktır. Aynı şekilde içeride yapacağınız teknik alt yapı ve diğer uygulamalarınız için de maliyetlerin önceden kestirilemeyen boyutlarını karşımıza çıkarmaktadır.

Peki bir anaokulunun maliyeti ne kadardır diye merak edenler için buradan belirtelim.

Öncelikle çok ayrıntıya girmeyeceğimizi ve yapacağımız çalışmanın sağlıklı olması açısından sadece birim maliyet sunacağım. Bir anaokulu ya da kreş açmak için açacağınız yerin kapasitesine göre hareket etmek gerekecektir. Birim kapasite maliyeti minimum 1500 TL ile 3000 TL arasında olacaktır. Bu normal şartlarda orta düzey bir anaokulunun maliyetleridir. 50 kapasiteli bir yeriniz var ve buraya anaokulu ya da kreş açmak istiyorsunuz. Peki maliyetler ne olacak. Basit bir hesap ile 50 öğrenci X 1500 TL = 75,000 TL ile 50 öğrenci X 3000 TL = 150,000 TL

Bu hesap ile yola çıkmak akıllıca olacaktır. Belirttiğimiz gibi detay vermeyeceğiz. Ama denemesi bedava daha aşağı rakamlara ben bu işi yaparım derseniz yanıldığınızı işin sonunda anlarsınız. Toplam yaptığınız harcama tutarını gördüğünüzde bu rakamlara nasıl çıktık dersiniz. ( Tecrübeyle sabit)

Okul Danışmanlığı olarak çalışmalarımızda önceliğimiz belirlenen bütçe dahilinde neler yapılabileceğinden çok rekabet ortamında nasıl rakiplerden üstün olursunuz sorusuna cevap aramaktır. Bu durumda karlı bir yatırımı ön göremiyorsak muhtemelen yerinizi değiştirmenizi tavsiye ederiz. Ama hala ben burada yapacağım derseniz o zaman tercih sizin diyebiliriz.

Neden böyle bir açıklama yapma gereği duyuyoruz?

Son zamanlarda anaokulu ve kreş maliyetleri konusunda telefon ve yüzyüze görüşmelerimizde maliyetin bu kadar yüksek olmaması gerektiği konusu savunuluyor. Daha uygun fiyatlara yapanlar var deniyor. Sınıf sayılarına göre fiyat çok yüksek deniyor. Lakin burada kaçırdığımız nokta şudur ki anaokulu açmak yalnızca donanımlarla olmuyor. Yeri buldum içine malzeme koyayım demekle de olmuyor. Bu işin bir çok detay noktası var ve internette bulabileceğiniz yalnızca donanım ile ilgili kısımlar. En başında yapacağınız yatırımın karlı bir hal almasına özen gösteriyoruz ki yarın bir gün işletmeye başladığınızda sıkıntıları kolayca aşabilesiniz diye. Boşuna kimsenin yorulmasını istemeyiz.

Örnek verecek olursak yapacağımız her işte para kazanma olasılığımız var ama sadece biz kazanalım diye mantıksız bir yatırıma girmenizi istemeyiz. Geri dönüşüm alamayacağınız ve üstüne cebinizden fazladan para çıkararak işletmenizi yönetin diyemeyiz. Her işte olduğu gibi anaokulu ve kreş işletmeciliğinde de önemli olan sürdürülebilirliktir. Bunun içinde anaokulu ve kreş açmadan önce her türlü detayı incelememiz gerekmektedir. Yapmak istediklerinizi net olarak görüp nasıl bir yer bulmamız gerektiği konusunda önceden tespitler yapmalıyız.

Bu iş öyle bir iştir ki küçük rakamlarla başlarsınız araştırmalara. Mantık olarak ne kadar ucuz o kadar iyi. Ama ilk harcamanıza başladığınız andan itibaren onu kurtarmak adına hep daha fazla harcamayı yapmayı göze alırsınız. Sonuç ise bir süre sonra devretmektir. Çünkü yaptığınız yatırım size geri dönmeyecektir. Karlı bir yatırım olmayacaktır.

İşletme giderleri ile ilgili olarak çok fazla bilgiye gerek yok. Ödemeler belli, kime ne vereceksiniz ne kadar harcamanız olacak kısımlarını önceden düşünmeyi ihmal etmeyin.

Okul Danışmanlığı Hizmetleri

Benzer İçerikler
  • Kreş Açma Prosedürleri Nelerdir?
  • KREŞ AÇMA PROSEDÜRLERİ NELERDİR? Kreş açma prosedürleri kreş açma niyetinde olan insanların aklına gelen ilk sorulardandır. Hem ...
  • Kreş Açma Maliyeti
  • KREŞ AÇMA MALİYETİ Kreş açmak isteyen ve kafasında proje oluşturan herkesin aklına ilk gelen soru bu işin kaç liraya mal olacağıdır. ...
  • Kreş Açarken Devlet Desteği
  • KREŞ AÇARKEN DEVLET DESTEĞİ Ülkemizde eğitim sektörüne yatırım ve destekler artarak devam etmektedir. Bu destek eğitim kurumuna her ...
  • Kimler Kreş Açabilir?
  • KİMLER KREŞ AÇABİLİR?   Türkiye’de kreş açmak için birkaç nitelik dışında herhangi özel bir formasyon aranmamaktadır. Yani ...