“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Devlet Destekli Anaokulu ve Kreş Açmak Nedir

11 Kasım 2015 - 13:45

Bu güne kadar bir çok yazı ve detay vermemize rağmen merak edilen bir çok konu bulunmaktadır. Gerek mail ortamında gerek telefon görüşmeleri gerekse yüzyüze görüşmelerden topladığımız sorular ve cevapların bir kısmına burada yer vereceğiz. 

 

Genellikle anaokulu açmak isteyenler bu konuda devletin desteği  olup olmadığı konusunda araştırmalar yaparlar. Bu destekler doğrultusunda harcamalarına yön vermek isterler. Bu bir hak olup belirli şartları bulunmaktadır. Bu şartları sağladığınızda çok rahatlıkla devlet desteklerinden faydalanabilirsiniz. 

 

Şimdi gelelim en çok sorulan sorulara 

Bir anaokulu açma düşüncem var ama devlet desteği var mı merak ediyorum ?
Devlet desteği ile anaokulu açmak istiyorum?
Kreş açmak istiyorum bu konuda devletin hibesi var mı ?
Hibe kullanarak kreş açmak istiyorum,
Devletin anaokullarına vermiş olduğu destekten yararlanmak istiyorum,
Bir arsa üzerine sıfırdan bina yapmak istiyorum teşvik alabilir miyim?
Bir yer var kreş olmaya uygun orayı kiralayarak devletten destek almak istiyorum,
Devlet destekli anaokulu açmak istiyorum, devlet bize ne kadar para verecek,

Devlet desteklerinden yararlanmak istiyorum, devlet benim harcamalarımın ne kadarını karşılayacak?

Hiç param yok ama çocukları çok seviyorum, devletten destek almak istiyorum. 

Devlet bana ne kadar hibe verecek?

 

 

Evet yukarıdaki gibi bir çok soru türevleri bulunmakta ve her gün bir yenisi daha ekleniyor. Bu yazımızın amacı da anaokulu ya da kreş açarken devlet destekleri nedir ya da ne değildir kısmına açıklık getirmek. 

Bir anaokulu açmak gibi düşüncemiz olabilir. Eğer devlet desteklerinden yararlanmak istiyorsak o zaman bu konuda üzerimize düşen kısmı tamamlamamız gerekecek. Üzerimize düşen kısım nedir? Hemen açıklayalım. Bir yatırımı %100 olarak düşünelim. Teşvik sistemi nedir ona bakalım.

 

Anaokulu ve Kreşlerde Teşvik Sistemi 

1- Arsa Tahsisi ( Eğer bir bina yapmak istiyorsanız devlet kurumları size arsa tahsisi sunacak.)

2- Faiz Desteği ( Kredi kullanmak isterseniz toplam yatırımın %70 ine kredi kullanabileceksiniz)

3- KDV Muafiyeti ( Alacağınız malzemeler için KDV den muaf olacaksınız)

4- Gümrük vergisi Muafiyeti ( Yurt dışından ithal ürün getirecekseniz geçerlidir)

5- SGK İndirimleri ( İşveren katkı payı devlet tarafından karşılanacak)

6- Vergi Muafiyeti ( İşletmenizin belirli bir bütçeyi doldurana kadar vergiden belirli oranlarda muafiyeti)

Eğer kredi kullanarak anaokulu teşviğinden yararlanmak istiyorsak o zaman yapmamız gereken %70 dışında kalan rakamı öz sermayemiz olarak ortaya çıkarmak. Sürecin işleyişini düşünürsek ekstra harcamalarla bu tutar yapacağınız yatırımın %40 ı diyebiliriz. 

Diğer bir şart ise bulunduğunuz ilin hangi teşvik bölgesinde olduğunu bulmak. Onun için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Anaokulu Teşvikleri

 

Bağlı bulunduğumuz ile eğer 1 ya da 2. bölgede yer alıyorsa yapacağınız yatırımın minimum tutarı 1,000,000 TL ( Bir milyon Türk Lirası) Eski rakamla 1 Trilyon. Bu rakam büyük derseniz o zaman kendi sermayenizle projenizi faaliyete geçireceksiniz diyebiliriz. Bağlı bulunduğunuz bölge, 3, 4, 5, 6, bölgelerden birinde ise o zaman yapacağınızın yatırımın minimum tutarı 500,000 TL (Beş Yüz Bin Türk Lirası) eski rakamla beş yüz milyar olmak zorunda. Eğer bu rakamlar yine çok diyorsanız o zaman yine kendi sermayenizle anaokulu ya da kreş açabilirsiniz. 

İlk şartları kabul ettiğinizde sonraki şartlar geliyor. Kredi kullanmak istiyorsunuz o zaman bankaya teminat vermeniz gerekebilir. Teminatım yok diyorsanız yine projeye başlayamazsınız. ( Başlarsınız ama bitiremezsiniz)

Arsa Tahsisi istiyorsunuz o zaman öncesinde anaokulu yapacağınız arsayı bulup yerleşim planını oluşturmanız gerekecek. Tüm işlemlerden sonra arsa için harekete geçebileceksiniz.

 

Diğer tüm destek kalemleri işletme faaliyete geçtikten sonra işimize yarayacak . 

Anaokulu devlet teşviklerinde devlet kimseye bir para ödemesi gerçekleştirmemektedir. Devletin bu teşviği vermesinin birinci amacı kaliteli eğitim ortamlarının arttırılmasını sağlamaktır. Bu nedenle daha düşük bütçelere destek verilmemektedir. İllerin gelişmişlik düzeyleri ele alınarak bulunduğunuz illerin bölgeleri belirlenmiştir. 

 

Hala bu rakamlar çok diyorsanız o zaman devlet destekli anaokulundan ziyade kendi imkanlarınızı kullanarak anaokulu açacaksınız diyebiliriz. Oysa yapmış olduğumuz projelere baktığımızda 500,000 TL alt sınır olan bir ilde bile yatırım miktarı 1,000,000 TL üzerine çıkabilmektedir. Bu tip anaokulları ve kreşler bölgelerindeki en iyi olmak noktasında ciddi adımlar atmış demektir. Her şey en ince ayrıntısına kadar düzenlendiğinden dolayı sizinle rekabet edebilecek bir anaokulu ancak sizden daha iyi  olmasıyla mümkün olacaktır. Yani sizin yatırımınızı geçmesi gerekecektir. Profesyonel düzeyde bir anaokulu işletmecisi olmak istiyorsanız bu sistemi mutlaka uygulamanızı tavsiye ederiz. 

 

  • Tüm bu yazdıklarımız nezdinde bu bir hibe programı değildir.
  • Devlet bize karşılıksız bir şey vermemektedir.
  • Devlet alacaklarından vazgeçerek yatırımcıyı teşvik etmektedir.
  • Devlet kredi vermemektedir.

 

Detaylar ve uygulama hakkında bilgi için bizi arayabilirsiniz. Anaokulu devlet destekleri danışmanlığımız kapsamında tüm ayrıntıları ortaya çıkaracak maksimum gelire sahip bir anaokuluna sahip olacaksınız. Danışmanlık sürecimiz bu tip çalışmalarda en az 6 ay maksimum 12 ay sürmektedir. 

 

Okul Danışmanlığı Hizmetleri

Benzer İçerikler
  • Kreş Açarken Devlet Desteği
  • KREŞ AÇARKEN DEVLET DESTEĞİ Ülkemizde eğitim sektörüne yatırım ve destekler artarak devam etmektedir. Bu destek eğitim kurumuna her ...
  • Anaokulu Açmak Karlı mı?
  • Anaokulu Açmak Karlı mı ? Bu sorunun cevabını hemen hemen herkes merak etmektedir. Büyük hayallerle ya da ufaktan başlayıp büyüyeyim ...
  • Neden Anaokulu Açmak İstiyoruz?
  • Neden Anaokulu Açmak İstiyoruz? Yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde her 10 kişiden 7 si aynı durumu anlatıyor. Çocuğum için bir ...