“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Kaliteli Anaokulu Açma Maliyeti Ne Olmalıdır?

05 Mayıs 2016 - 14:38

Kaliteli Anaokulu Açma Maliyeti Ne Olmalıdır?

İyi bir anaokulu projenizin olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Lakin daha önce bu işi yapmadınız. Maliyetler hakkında araştırmalar yapıyorsunuz. Bu minvalde yapılabilecek çalışmaların neler olacağını ne kadar bir bütçe ayırmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi değilsiniz. Ya da bir çok neden sayılabilir.

Eğer iyi bir projeye imza atmak istiyorsanız ilk önce emin olmanız gereken konu ben bu işten ne bekliyorum. Nasıl bir imaj oluşturmak istiyorum olmalıdır.

 

Okul öncesi eğitim alanında bir çok rakibiniz olacaktır. Amacınız ve hedef kitlenizi belirledikten sonra yapılacak çalışma her boyutuyla ayrı bir önem taşıyacaktır. Çünkü her detay yapılacak olan anaokulunun kalite algısını belirleyecek ve size olumlu ya da olumsuz geri dönecek. Bazen gözden kaçırdığımız unsurlar olacaktır. Ama genel olguyu iyi oluşturursak başarısızlık bir şans olacaktır.

Burada bahsettiğimiz husus sadece donanımlardan ibaret değildir. O yalnızca zincirin bir halkasıdır. Önemli olan zincirin tamamı.

 

Çok fazla detaya girmeden belirtmek isteriz ki genel hatlarıyla bir anaokulu açmak için araştırma yapılır. Sonra harekete geçilir ve hiç bir zaman evdeki hesap çarşıya uymaz. Her defasında yeni bir şey çıkacaktır karşımıza. Bu durumda yapılacak en iyi şey çalışmayı en baştan sağlıklı bir şekilde planlamaktır.

 

Şimdi oluşturacağımız anaokulu için maliyetlerin neler olacağına aşağı yukarı göz atalım. Örnek olarak mutfak çalışmasını ele alacak olursak, basit beyaz eşya ve mutfak araç-gereçleriyle çözebiliriz. Maksimum 15 bin tl gibi bir bütçe karşımıza çıkabilir. Anaokulunun kapasitesine göre bu rakam azalabilir belkide 7 bin TL’ye bile oluşturabilirsiniz. Ama endustriyel mutfak istediğinizde bu rakamın 5 ila 10 katı gibi bir rakamı harcayabiliriz. Sadece bir mutfak bile anaokulu donanımları kadar tutabilir. İşte tam da bu nokta sizin kalite algınızı gösterir. Temizlik ve hijyen söz konusu olduğunda endüstriyel mutfakla, normal mutlaklar arasında ciddi bir fark olacaktır.

Tabi bunların yanında kurumsal kimlik çalışmalarınız da ayrı bir önem taşımaktadır. Kaliteli bir anaokulunun elbette iyi bir kurumsal kimlik çalışmasına ihtiyacı vardır. Bu çalışmada da bariz örnekler bulunmaktadır.

Freelance çalışan bir grafik tasarımcı ile iş yaptığınızda belki de 100 TL’ye her şeyi bitirebileceksiniz. Ama bir ajansla çalıştığınızda vereceğiniz en düşük ücret 5,000 TL civarında olacaktır. Peki neden 100 TL dururken 5,000 TL ödeyesiniz değil mi? Buradaki fiyat farkını oluşturan oluşan logo değil tecrübedir.

Kaliteli anaokulu açmanın maliyeti şudur diyebilmek zordur. Çünkü detay fazla olunca yapılacak harcamalarda o derece fazla olacaktır. Bu konuda bir çok müşterimiz bize bir anaokulu en fazla ne kadara açılabilir ki diye soruyorlar. Kanıtlarla ispatlıyoruz. Şuana kadar ki en yüksek bütçeli çalışma 1.700,000 TL. Çok fazla değil mi ?

Eğer işinizi ciddiye alıyorsanız emin olun yaptıklarınız size fazlasıyla geri dönecektir. Yaptığınız yatırım çok kısa bir sürede size geri dönmüş olacak ve karlı bir yatırım yapmış olacaksınız. Bölgenizin en iyisi olacak ve rakipleriniz sizden hep çekineceklerdir.

Adı üstünde kaliteli anaokulu açma maliyeti normal maliyetin 3 katı kadar olabilir. Ne kadar detay o kadar başarı…

İşinizi şansa bırakmayın ve rekabeti yüksek kaliteli anaokulu sahibi olun. Sürekli yeni eklenen anaokulu ve kreşleri düşündüğümüzde baştan çalışmayı sağlam tutmak akıllıca olacaktır.

Benzer İçerikler
  • Anaokulu Açmak Karlı mı?
  • Anaokulu Açmak Karlı mı ? Bu sorunun cevabını hemen hemen herkes merak etmektedir. Büyük hayallerle ya da ufaktan başlayıp büyüyeyim ...
  • Neden Anaokulu Açmak İstiyoruz?
  • Neden Anaokulu Açmak İstiyoruz? Yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde her 10 kişiden 7 si aynı durumu anlatıyor. Çocuğum için bir ...
  • Rekabeti Yüksek Anaokulu Açmak mı ?
  • Rekabeti Yüksek Kaliteli Anaokulu Açmak mı İstiyorsunuz? Günlük ihtiyaçlarımızı karşılamak için çalışmak zorundayız. Çalışmak, ...