“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Kreş Açarken Devlet Desteği

11 Kasım 2016 - 15:49

KREŞ AÇARKEN DEVLET DESTEĞİ

Ülkemizde eğitim sektörüne yatırım ve destekler artarak devam etmektedir. Bu destek eğitim kurumuna her konuda ve aşamada yardımcı olmakta ve eğitim sektörünün üzerindeki maddi yükü oldukça azaltmaktadır.

 

Devlet tarafından kreş, anaokulu, ortaokul, lise, teknik ve mesleki ortaöğrenim kurumları ve özürlüler için ortaöğrenim kurumları teşvik suretiyle desteklenmektedir.

 

Eğitim kurumları için de devlet desteği bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Bu bakımdan ülkemiz 6 teşvik bölgesine ayrılmıştır. Bu bölgelere sağlanan destekler her yıl açıklanan rakamlara göre değişiklik gösterir. Bunun yanında devlet desteği verilen bölgeler de illere göre gruplar halinde belirlenmiştir. Bu gruplar illerin nüfusları, kalkınmada payları ve işsizlik oranlarına göre düzenlenmektedir. Genel olarak en büyük ve kalkınması yüksek olan iller 1.bölgede yer alır. Türkiye’nin en küçük ve kalkınma hızı düşük illeri ise 6.bölgede yer almaktadır. Diğer iller de 1 ve 6 arasındaki bu sıralamada, belirlenen kriterlere göre toplanmışlardır. Ancak bu durum küçük ve kalkınma hızı diğerlerine göre daha yavaş olan iller için bir avantaj olmakta, en fazla teşvik ve desteği almaktadır.

 

Son yıllarda yapılan düzenlemeler ile anaokulu ve kreş açarken, sektörü geliştirmek ve cazip hale getirmek için bölgeler arasındaki bu fark ortadan kaldırılmış, tüm illere eşit destek sağlanmaya başlanmıştır.

 

Kreş açarken sağlanan devlet destekleri;

 1. KDV istisnası- %18 olarak uygulanan bu oran kreş için alınan tüm ekipman için geçerli olup,
 2. Gümrük vergisi muafiyeti- Eğitimde kullanılacak araç-gerecin yurt dışından getirtilmesi gerekiyorsa bunlar için gümrük vergisi uygulanmamaktadır.
 3. Vergi indirimi- %80’e varan oranlarda gelir ve kurumlar vergisi indirimi sağlanmaktadır.
 4. Sigorta primi işveren hisse desteği-7 yıl süresince asgari ücrete tekabül eden kısım devlet tarafından karşılanmaktadır.
 5. Yatırım yeri tahsisi- Devlete ait gayrı menkullerin tahsisi söz konusu olmaktadır.
 6. Faiz desteği- Kreş açmak için bankalardan kullanılacak kredilerde kreş teşvik belgenizi ibraz etmeniz halinde TL kredilerde %5, Döviz kredilerinde %2 oranında kredi faiz indirimi avantajlarından yararlanabilirsiniz.

 

Bunlar dışında da her yıl farklı destekler belirlenip açıklanmaktadır.

Kreş açarken devlet desteğinden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Benzer İçerikler
 • Kreş Açma Prosedürleri Nelerdir?
 • KREŞ AÇMA PROSEDÜRLERİ NELERDİR? Kreş açma prosedürleri kreş açma niyetinde olan insanların aklına gelen ilk sorulardandır. Hem ...
 • Kimler Kreş Açabilir?
 • KİMLER KREŞ AÇABİLİR?   Türkiye’de kreş açmak için birkaç nitelik dışında herhangi özel bir formasyon aranmamaktadır. Yani ...
 • Anaokulu ve Kreş Kurulumu Aşamaları
 • Anaokulu ve Kreş Kurmak başlı başına emek gerektiren bir iştir. Yapmış olduğunuz çalışmaların ardından kreş açmaya karar verdiniz. ...