“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Kreş Açma Prosedürleri Nelerdir?

11 Kasım 2016 - 16:12

KREŞ AÇMA PROSEDÜRLERİ NELERDİR?

Kreş açma prosedürleri kreş açma niyetinde olan insanların aklına gelen ilk sorulardandır. Hem eğitim kurumu olması hem de özel sektörde faaliyet gösterecek olması sebebiyle karma bir yapı taşıyan kreşlerin açılma aşamasında yaşanabilecek zorluklar sebebiyle yatırımcılar daha düşünce aşamasında vazgeçerek başka sektörlere yönelmektedirler.

 

Ancak kreş açmak sanıldığı kadar zor ve karmaşık bir prosedür gerektirmez. Genel şartlara bakıldığı zaman Türkiye’de kreş açmak için;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymemiş bulunmak,
  • En az ilkokul düzeyinde diploma sahibi olmak,

 

Şartlarını taşımanız yeterlidir. Bunlar dışında herhangi kişisel bir özellik aranmamaktadır.

Bunun dışındaki prosedürler yer bulma ile başlayıp faaliyete geçme aşamasına kadar yapılması gereken süreçten ibarettir.

 

Elbette resmi evrakların hazırlanması zaman alan ve takibi gereken işlemlerdir. Bakanlığa yapılan başvurular, vergi kayıtlarının açılması, SGK başvuruları, kredi kullanılacaksa buna ilişkin işlemler gibi takibi gereken pek çok prosedür bulunmaktadır.

 

Ancak böyle işlerle uğraşmak istemiyorsanız bir kreş danışmanlık firmasına başvurabilir ve tüm bu işlerin profesyonel şekilde yapılmasını sağlayabilirsiniz. Firmamız bu konuda uzun yıllardır hizmet vermekte olup, size bu konuda yardımcı olabilecek tecrübe ve donanıma sahiptir.

 

Kreş açmak için öncelikle faaliyet gösterilecek yerin belirlenmesi ve bu yerin ilgili yönetmelikte aranan şartlara sahip olması gerekir. Bu şartlar binanın açık ve kapalı alanlarının büyüklüğü, binanın içindeki oda ve bölümler gibi konulara ilişkindir. Örneğin bahçesinin olması, odalarının geniş ve ışık alır özellikte bulunması,  gibi şartlar aranmaktadır.

 

Bir kreşin ana konusunun çocuklar olduğu düşünülürse, çocuklara yönelik eşyalar ve oyuncaklar ile eğitim araç ve gereçlerinin tedariki gereklidir.

Eğer kreş binasına ilişkin şartları yerine getirdiyseniz personel seçimi ikinci aşama olacaktır. Kreşlerde bir sorumlu müdür çalıştırılması ve kreş kapasitesine göre yeterli sayıda öğretmen ve personel istihdam edilmesi gerekir.

 

Bu aşamaları tamamladıktan sonra bunlara ilişkin evrakları toparlayıp düzenlemeniz gerekir. Ve bu evraklar ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuru gerçekleştirirsiniz.

Ruhsatınızı aldıktan sonra da çalışma koşullarınızı belirleyerek işe başlayabilirsiniz.

 

Güncel Kreş Yönetmeliği için linke tıklayabilirsiniz.

Güncel Kreş Açma Prosedürleri 

Benzer İçerikler
  • Kreş Açarken Devlet Desteği
  • KREŞ AÇARKEN DEVLET DESTEĞİ Ülkemizde eğitim sektörüne yatırım ve destekler artarak devam etmektedir. Bu destek eğitim kurumuna her ...
  • Kimler Kreş Açabilir?
  • KİMLER KREŞ AÇABİLİR?   Türkiye’de kreş açmak için birkaç nitelik dışında herhangi özel bir formasyon aranmamaktadır. Yani ...
  • Anaokulu ve Kreş Kurulumu Aşamaları
  • Anaokulu ve Kreş Kurmak başlı başına emek gerektiren bir iştir. Yapmış olduğunuz çalışmaların ardından kreş açmaya karar verdiniz. ...