“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Kreş ve Anaokulu Prosedürlerine Uymalı mıyız?

12 Aralık 2015 - 13:10

Kreş ya da anaokulu açmak isteyenlerin ilk baktıkları noktadır prosedürler. Genellikle Milli Eğitim Bakanlığından ya da Aile Sosyal Politikalar Bakanlığından alınan yönergeler doğrultusunda hareket ederler. Lakin bir çoğu bu yönergeleri okumak yerine duymak ister. Haliyle durum zor bir hale gelir. 

Bu günkü yazımızda bu konuya açıklık getirmek istiyoruz. 

Hemen hemen bir çok yazımızda bu konuyu dolaylı yoldan işledik. Fakat geri dönüşümler ve sorular bizi konuyu açıklama durumunda bırakmıştır. Ben bir yer buldum ile başlayan ya da ben anaokulu açmak istiyorum ya da kreş açmak istiyorum diyen bir çok kimse ilk olarak bu işin prosedürleri ne diye sorar. Haliyle bu soruyu cevaplayacak kişinin yine anaokulu açmak isteyenler olduğunu belirtiriz. Çünkü bu işin prosedürlerinden önce ben ne yapmak istiyorum diye sormak daha akıllıca olacaktır. Henüz bir planı oluşmamış kurumun kalıcılığı ise zor bir ihtimaldir. Önemli olan anaokulu ya da kreş açmak değil artan rekabet şartlarında ayakta kalabilmek ve geliştirebilmektir. 

Şimdi prosedür konularına dönelim. Bu işin prosedürü kendi çocuğunuz için ne istiyorsanız odur. Bunun için kitap karıştırmaya, yönergelerin içinde boğulmaya gerek yoktur. Elbette hazırlanması gereken evraklar olacaktır. Ama bunlarda imkansız şeyler değil basit işlemlerden oluşmaktadır. 

Genellikle yaptığımız çalışmalarda önce ne istediğimizi sorgularız. Bu vesileyle anaokulu ya da kreş açılacak yerin fiziksel özelliklerini genel hatlarıyla belirlemiş oluruz. Daha spesifik olarak çalışmalarımıza yön veririz. Alanı daralttığımız için bulacağımız her yer nokta atışı diyebiliriz. Bundan sonraki aşamalarda ise bölgenin ekonomik şartları ele alınarak nasıl bir yere ihtiyacımız var ve bizi bir adım öteye taşıyacak unsurlar nelerdir tespit ederiz. 

Hangisini açarsanız açın öncelikle ben ne yapmak istiyorum diye sormalısınız. Örneğin çevresinde alkollü ürünler satan bir yerin bulunması çocuğun burada gelip geçerken o yeri görmesi durumunda hissedeceğiniz duyguları düşünün. Ya da herhangi bir acil durumda çocuğun güvenli bir şekilde ortamı terketmesini nasıl sağlayacaksınız. Olası bir çarpma ya da düşme durumunda tehlikeyi en aza indirebilmek için ne yapmam gerekir?

Binayı tahliye etmem için kapı yönleri ne tarafa doğru açılmalıdır? 

Koridor mesafesini nasıl ayarlamalıyım ki kapı açıldığında geçişi engellemesin ya da herhangi bir çarpma gerçekleşmesin?

Bu tip sorular çoğaltılabilir. Tabi bunun için biraz düşünmek gerekiyor. Zaten prosedürlerin bir çoğu fiziksel koşullarla ilgili olduğundan başlangıç aşamasında bu tip hamleleri düşünürsek prosedürler çok kolay gelecektir. 

Diğer prosedür işlemleri ise hazırlaması gereken evraklardan oluşmaktadır. Bunlar ise bizim tüm zamanımızı alacak işler değildir. 

Kreş ya da anaokulu açmak için öncesinde mutlaka projenizi oluşturun. Düşünülmeden yapılan her hamleniz işletme boyutunda karşınıza çıkacaktır. Sonrasında keşke dememek için ince düşünün, planlı hareket edin. 

 

Benzer İçerikler
 • Kreş Açma Prosedürleri Nelerdir?
 • KREŞ AÇMA PROSEDÜRLERİ NELERDİR? Kreş açma prosedürleri kreş açma niyetinde olan insanların aklına gelen ilk sorulardandır. Hem ...
 • Kimler Kreş Açabilir?
 • KİMLER KREŞ AÇABİLİR?   Türkiye’de kreş açmak için birkaç nitelik dışında herhangi özel bir formasyon aranmamaktadır. Yani ...
 • Anaokulu Açma Prosedürleri
 • Anaokulu Açma ProsedürleriMilli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak açılacak anaokullarında istenilen belgeler, oluşturulması gereken ...
 • Kreş Açma Şartları ve Yönergesi
 • Eğer bir Kreş ve Gündüz Bakımevi açmayı düşünüyorsanız yapmanız gerekenlerin tamamı yazının sonunda ki dosyada yer almaktadır.Kreş ...
 • Kreş Personel Bilgileri
 • Kreşte görev alacak personellerin kimler olacağı ve hangi nitelikleri taşıması gerektiğini Sosyal Hizmetler yönergesinde bulabiliriz. Bu ...
 • Kreş Odaları ve Özellikleri
 • Kreşimizin fiziksel olarak kurulumu aşamasına geldiğimizde hangi odaların olması gerektiği ile ilgili yönergemize göz atalım. Burada ...