“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Psikolojik Destek Programı

06 Haziran 2014 - 10:30

Faydaları nelerdir?

Anaokulu ile aile arasındaki denge unsuru olduğumuzdan dolayı, aileler çocukları ile ilgili sorunları bizzat uzmanından öğrenmektedirler. Anaokulunda bulunan öğretmen ve yöneticiler bu konuda rahat etmektedir. Sorumluluğu alıyoruz.

Aile Seminerleri düzenleyerek, anaokulunun ve ailenin ihtiyaç hissettiği konular üzerinde bilgilendirmeler yaparak aileleri ve okul yönetimini bilinçlendiriyoruz.

İşinin uzmanı psikologlarımız, sınıf içinde gözlemlemeler yaparak çocukların psikolojik açıdan eğitimini desteklemektedirler.

Öğrenci Gözlem Çalışmaları

Farklı gelişim özellikleri olan çocukları ayırt edebilmek ve takip edebilmek için sınıf içi gözlemlerin yapılmasını kapsamaktadır.

Detayı : Okulda görevli olan uzman psikolog öğrencilerin sınıf içindeki etkileşimini gözlemler.

Farklı gelişim gösterdiği düşünülen çocuklarda gelişim testi uygulanır.

 Sınıf içinde farklı davranışları olan çocuklar tespit edilerek gerekli görülen gelişimsel testler uzman tarafından uygulanır. Bu testlerin sonuçlarına göre öncelikli olarak aileler ile görüşmeler yapılır.

Detay: Uygulanacak testler zeka testleri, Gelişim tarama testleri, Dikkat Eksikliği vb.

Okulda bulunan çocukların aileleri ile görüşmeler yapılır.

Hem test sonuçlarına göre, hemde genel olarak soru sormak isteyen, bilgi almak isteyen ailelerle görüşmeler yapılır.

Detay: Okul yönetimince uygulanacak aile görüşmelerinde ailelere uzmanın okulda olduğu gün içinde randevu verilir. Uzman randevularını takip eder ve ailelerle özel olarak görüşmelerini gerçekleştirir.

Çocuklarla aylık olarak uygulamalar

Çocuğun kendini kabul etmesi

Çocukların kendileriyle ilgili ayrıntıları bilmesi, kendini tanıması, sevdiği renkten, yemeğe dek tercihlerini bilmesi ve bunları kabul edebilmesiyle ilgili çalışmaları içerir. Bu çalıştayda, çocuğun ebeveynden ayrı bir birey olarak kendi tercihlerine sahip çıkabilmesi ve savunabilmesi amaçlanmaktadır.

Özgüven Çalışmaları

Çocukların kendi olumlu özelliklerini bulmaları teşvik edilirken, başarısızlıkla karşılaştıklarında tekrar denemelerini engelleyen kendi zayıflıkları hakkında düşüncelerinin değiştirilmesiyle ilgili çalışmalar içermektedir.

Duygularımızı Tanıyalım

Çocukların kendi duygularını adlandırabilmesi, ifade edebilmesi ve duygularını işlevsel şekilde ortaya koyabilmeleri için yapılan çalışmaları içermektedir.

Çocuklarda Empati

Çocukların, diğer bireylerin ne hissediğini anlayabilmeleri  ve çevreyle daha uyumlu ilişkiler kurabilmeleri amacıyla uygulanan çeşitli çalışmalardır.

Çocuğun bedenini tanıması ve koruması

Çocukların kendi bendenlerinin özel ve kendilerine ait olduğunun öğretilmesi, çevreden gelen ancak çocuğun istemediği “sevgi “ gösterilerine hayır deme; iyi dokunmalar ve kötü dokunmalar hakkında çocukların bilgilendirilmesini içerir.

Çocuğun kaybolması durumunda uygulayacağı  yöntemler ( Eyvah Kayboldum! Annem Nerede?)

Alışveriş merkezlerinde veya kalabalık alanlarında çocukların anne ve babasının elini bırakmaması gerektiği ve eğer bırakırsa neler yapacakları ve çevreden nasıl yardım isteyecekleri ile ilgili çalışmalar yapılır.

Farklılıkları kabul etme

Çocukların kendilerine benzemeyenleri uyumla karşılayabilmeleri için farklılığın zenginilik olduğunun vurgulanması ve buna dair çalışmları ve örneklemeleri içerir.

Çocuklarda girişkenlik

İsteklerini rahatça ifade etmeleri, grup içinde liderlik özelliklerini ortaya koyabilmeleri için drama vb etkinlikleri içerir.

Yapılacak olan uygulamalar çocukların kendilerini tanımalarına olanak sağlayacaktır. Bu çalışmalar en fazla beşerli gruplar halinde olacaktır. Her uygulama yaklaşık olarak 1 saat sürecektir.

Detay: Uzman Psikoloğumuz sınıf içinden alacağı 5 çocuk ile birlikte bir oyun odasında olacaktır. Öğretmen dilerse bu uygulamaya katılabilecektir. Program dahilinde olan uygulama çalışmaları bir ders olarak işlenecek ve okul yönetimine bu konu hakkında bilgilendirmeler yapılacaktır.

Aile Seminerleri

Aile Seminerlerinde asıl amaç aileyi çocuk yetiştirme konusunda bilgilendirmektir. Belirlenen konular üzerinden ailelere iki ayda bir olmak üzere seminer programları hazırlanarak katılmaları sağlanacaktır. Seminer konuları tarafımızdan belirleneceği gibi okulun isteği üzerine de seminer konusu belirlenebilecektir

Benzer İçerikler
  • Seminer ve Eğitimler
  • Aile ve öğretmenlerimize yönelik seminerler düzenlenmektedir. Çocuk yetiştirirken yaşanılan durumlardan, sınıf içindeki çocuğun ...
  • Anaokulu Kurulum Danışmanlığı
  • Anaokulu Kurulum Danışmanlığı, kurmayı  düşündüğünüz anaokulunun açılması için ihtiyacınız olabilecek teknik bilgileri içinde ...