“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Rekabeti Yüksek Anaokulu Açmak mı ?

02 Şubat 2016 - 14:09

Rekabeti Yüksek Kaliteli Anaokulu Açmak mı İstiyorsunuz?

Günlük ihtiyaçlarımızı karşılamak için çalışmak zorundayız. Çalışmak, hayatımızı idame ettirmek için gerekli olan bir durumdur. Haliyle getirdiği zorunluluklar da yok değildir. Bir aile çocuklarının geleceğini daha iyi seviyelere getirebilmek için daha fazla çalışmakta ve daha fazla kazanmak için çaba harcamaktadırlar. Çocuğu olan aileler de ise çocuklarını emanet edebilecekleri güvenli ortamların olması çalışma hayatlarını artı yönde etkilemektedir. Bu bir maliyet gibi görünse de artık alışılmış bir düzen haline gelmiştir. Bir aile çocuğunu verebileceği kreş ya da anaokulu seçerken artık daha özenli davranmaya başlamış ve seçenekleri değerlendirir hale gelmiştir. Hem çocuğumun günlük ihtiyaçları karşılansın hem de gelişimi sağlıklı bir şekilde olsun isterler.

 

Bir aile önce kendine en yakın bulunan anaokulu ve gündüz bakım evi arar. Sonra bunların arasından kendince en iyisini seçmek ister ki hep böyle olmuştur. Kendince en iyi olan kendini iyi hissettiren yerdir. Kimi anaokulu ve kreşler franchising almışlardır ya da daha derli toplu durmaktadırlar ya da tam tersi. Veli ilk önce anaokulunda nelerin yapıldığını bilmek ister ve ardından temizliğe dikkat eder.

 

Buraya kadar her şey normaldir. Aile kendini iyi hissettiren yere çocuğunu verir.

 

Şimdi kaliteli bir anaokulunda ki duruma dikkat çekmek isteriz. Bir veli anaokulunun kapısından ilk girdiği andan itibaren bir algı oluşturur. Bu algı %70 oranında ciddi bir etki yapar. Sonra anaokulu hakkında bilgi veren kişinin oluşturduğu imaj, bilgi birikimi ve yaklaşım ise %20’lik bir etki yaratır. Geriye kalan %10’luk durum ise malesef eğitimin önemidir.

 

Bir anaokulunun kaliteli olduğunu gösteren en büyük olgu yetiştirdiği çocukların ilk öğretime başladıklarında okula uyum süreçleri ve derslere karşı göstermiş olduğu tutumlarla ölçülebilir. Bu ise uzun soluklu bir yaklaşımdır. Belki bir belki de 2 yıl içerisinde anaokulunun eğitim kalitesini gösterebilir. Kulaktan kulağa reklamın yapıldığı durumdur ve çok etkilidir.

 

Lakin unutmamak gerekir ki özel anaokulu, kreş ve gündüz bakım evleri ticari işletmelerdir. Bunun anlamı ise 1 yıl ya da 2 yıl kadar tutundurma çalışmalarının yapılması kurum sahibine ciddi bir maliyet yükü getirebilir. Tecrübelerimiz bize açılıştan itibaren kalite olgusunu maksimum seviyeye çekmemizi söyler. Tüm planlarımızı bu minvalde gerçekleştiririz. Sonuç genellikle olumlu olarak kısa sürede kendini göstermektedir.

 

Rekabet her sektörde olduğu gibi anaokulu ve kreşler arasında da kendini göstermektedir. Her anaokulunun ya da kreşin kendine has bir yapısı vardır. Üstün ve zayıf olduğu olduğu taraflar vardır. Önemli olan bunları görüp daha iyisini ortaya çıkarabilmektir.

 

  • Rekabeti yüksek bir anaokulu açmak için ne yapmamız lazım kısa bir bilgi verelim.
  • Eğer anaokulu açma fikriniz var ise önce kendinize sormanız gereken soru şudur.
  • Ben Nasıl bir anaokulu açmalıyım?
  • Giderlerimi karşılamak için minimum kapasitem ne olmalı ?
  • Nasıl Rekabet edeceğim ?

 

Öyle bir anaokulu açmalısınız ki başka biri sizi gördüğünde, “Böyle bir anaokulu varken burada anaokulu açmak akıllıca değil” diyebilmeli. Bu imkansız değildir. Sadece sizin bütçenizle alakalı bir durumdur.

 

Konseptinizi öyle bir ayarlamalısınız ki yukarıda bahsettiğimiz %70’lik kısımda ( ailenin ilk intibası) kayıt işleminiz bitmiş olsun. Zaten böyle bir yapı içerisinde hem kurumsal yapınız hemde eğitim anlayışınızla kısa sürede marka haline gelmemeniz için hiç bir sebep yoktur.

 

Şimdi diyebilirsiniz ki bunlar olmadan da bu işi yapabilirim. Evet işe yarayabilir. Bulunduğunuz bölge içinde ilk anaokulu olma özelliği bulursanız o zaman bu mümkün. Çünkü alternatifin olmaması sizi tercih sebebi haline getirir. Ta ki sizden daha iyi bir anaokulu açılana kadar.

 

İşinizi şansa bırakmamak adına bütün planlamayı en başından sağlıklı bir şekilde gerçekleştirin. Sizden sonra gelecek olanlar sizin yaptıklarınızdan fazlasını yapmalılar ki sizden daha iyi olsunlar. Bu durumda kazanan çocuklar olacaktır. Okul Öncesi Eğitimde kalite ancak bu şekilde artabilecektir.

 

Tabi bu işin maliyetleri neler olacak diye merak edenler için yeni bir yazımız olan Kaliteli anaokulu açma maliyeti adlı makalemiz size yararlı olacaktır.

Benzer İçerikler
  • Anaokulu Açmak Karlı mı?
  • Anaokulu Açmak Karlı mı ? Bu sorunun cevabını hemen hemen herkes merak etmektedir. Büyük hayallerle ya da ufaktan başlayıp büyüyeyim ...
  • Neden Anaokulu Açmak İstiyoruz?
  • Neden Anaokulu Açmak İstiyoruz? Yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde her 10 kişiden 7 si aynı durumu anlatıyor. Çocuğum için bir ...