“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Yeni Bir İş Kolu Anaokulu Açmak

11 Kasım 2015 - 12:00

Yeni Bir İş Kolu Anaokulu Açmak

Hızla artan nüfus ve çalışan kesimin fazla olması, çocukları olan ailelerin çocuklarını bırakacak yer bulamamaları ve gerekli eğitimin bu yaşlarda verilmesi gibi nedenlerle anaokulu açmak yeni bir iş kolu haline gelmiştir. Çevremizde bulunan anaokulları ve kreşlere bakıldığında bir sektör oluşmuş ve lokasyon ihtiyaçlarını giderebilmek için yeni anaokulu ve kreşlere her geçen gün bir yenisi eklenmektedir. 

 

Yeni bir anaokulu açma düşüncesine giren herkes ilk etapta bu işin maliyetlerini düşünmektedir. Yeni bir anaokulu mu açmalıyım yoksa devren anaokulu mu almalıyım soruları ilk başta karşımıza çıkan konulardır. Bunun yanı sıra bir çok kimse hazır bir potansiyele sahip olmak için anaokulu franchising ( anaokulu bayilik) alma noktasında düşüncelere de sahip olmaktadırlar. Bu vesileyle yola çıkıldığında maliyetler ve prosedür aşamalarına takılma şüphesiz bir gerçektir. 

 

Yeni bir iş kolu olması özellikle bayanların ilgisini çekmekte ve bu sektöre bir yerlerden giriş yapmaktadırlar. İlk bakışta küçük bir yerle başlamak daha mantıklı gelmektedir. Çünkü maliyetler daha az olacaktır. Anaokulu açmak için gerekli girişimlerin tamamlanmasıyla karar verilmiş olur ve anaokulu açılır. 

 

Buraya kadar düşünce noktasında çok fazla bir sıkıntı yok. Lakin işletme boyutuna geçildiğinde anaokulu ve kreşlerin ciddi giderleri bulunmaktadır. Bu maliyetleri önceden hesaplayamayan anaokulu ve kreş sahipleri bir anda karşılarına çıkan rakamlar karşısında panik halde olabilirler. Gelir ve gider dengesi açısından problemler kaçınılmazdır. 

 

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz hususları ele aldığımızda, gerekli olan 3 ana unsur, Eğitim anlayışı, Yönetim Organizasyonu ve Dekorasyon hususlarını es geçen bir anaokulu, potansiyel öğrenci bulma konusunda ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Belirli kapasitelere ulaştıklarında bile kar zarar dengesi kurulamamış olup sonuçları hüsran olmaktadır. 

 

Okul Danışmanlığı Hizmetleri olarak yapmış olduğumuz çalışmalar nezdinde bir çok problemi öncesinden tespit edip duruma göre bir proje hazırlarız. Bu proje sayesinde bu tip sorunların önüne geçerek kaliteli eğitim kurumlarının oluşturulmasına direkt katkı sağlarız. 

 

Sektör popüler olmasına rağmen yeni kurulan anaokulları ve kreşlerde ciddi hatalar tespit ediyoruz. Sebeplerini irdelediğimizde başlangıç maliyetlerinden kurtulabilmek için bu hataların yapıldığına şahit oluyoruz. Belirtmemiz gerekir ki başlangıç maliyetlerini bir defa yapacaksınız. İkinci kez aynı maliyetlerle uğraşmayacaksınız. O yüzden sağlam bir alt yapınız olmadığı takdirde kaybetmeye yüz tutmuş anaokulu veya kreşe sahip olursunuz. İlk zamanlar işleriniz yolunda gibi görünebilir fakat aileler eğer sizi tercih etmişse ya sizi çok beğendiğinden, ya eğitim anlayışınızdan ya da mecbur kaldığındandır. Danışmanlık verdiğimiz bir çok kişi kendi çocukları için uygun bir yer bulamadığından şikayetçidir. Bunun anlamı ise hala okul öncesi eğitim kurumlarının yeterli bilince sahip olmadığıdır. ( İşini çok iyi yapan anaokulu ve kreşleri tenzih ederiz)

 

Sektörün kısa özetini yapmış olduk. Yeni kurulacak olan anaokulu ve kreşler için faydalı olması temennisiyle

Okul Danışmanlığı Hizmetleri

Benzer İçerikler
  • Anaokulu Açmak Karlı mı?
  • Anaokulu Açmak Karlı mı ? Bu sorunun cevabını hemen hemen herkes merak etmektedir. Büyük hayallerle ya da ufaktan başlayıp büyüyeyim ...
  • Neden Anaokulu Açmak İstiyoruz?
  • Neden Anaokulu Açmak İstiyoruz? Yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde her 10 kişiden 7 si aynı durumu anlatıyor. Çocuğum için bir ...